Bilgisayara Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayara virüs bulaştığının anlaşılması için pek çok farklı durumdan söz edilebilmektedir. Aşağıdaki senaryolar bilgisayarınızda yaşanıyorsa, virüs programı ile kontrol sağlayabilirsiniz.

Virüs bulaşması ile arka planda sürekli bir takip ve veri aktarımı yapılmaya başlanır. Bu nedenle bilgisayar önceki günlerdeki gibi iyi bir performans sergilemez. Ayrıca basit işlemlerde dahi yüksek güç tüketimi yapar.

Donmalar, takılmalar ve yukarıda belirtildiği gibi performans sorunlarının yaşanmaya başlaması, bilgisayara virüs bulaştığının en önemli kanıtlarından birisidir.

Uygulamalar açılma ve kullanım sırasında kapanıyorsa, hata alınıyorsa virüs kaynaklı sorunlar yaşandığı düşünülebilir.

Donanımlarda aşırı ısınma yaşanmaya başlaması da virüslerin genel belirtileridir.

Neden kaynaklandığı bilinmeyen hata mesajları virüslerin tipik belirtileridir.

Bilgisayarın farklı bölümlerinde yer alan ve şifreli olarak gösterilen programlar, virüsler tarafından yaratılabilir.

Çoğu virüs, gizlenmek ve kaldırılmamak için Windows üzerinde çeşitli sınırlamalar getirir. Eğer Microsoft hizmetlerini açarken hatalar alıyorsanız, virüs ihtimalini değerlendirebilirsiniz.

Bilgisayarda yer alan virüsler çoğu zaman normal bir program gibi kurulur. Böylece kullanıcı fark edene kadar arka planda çalışmayı sürdürür. Bu durumun önüne geçmek adına Başlat > Arama  bölümünde MSconfig yazarak sistem yapılandırması sekmesini açın. Burada başlatma seçeneğinde bilmediğiniz uygulamalar varsa bu uygulamaları araştırın. Ayrıca denetim masasında yer alan program ekle kaldır seçeneği ve görev yöneticisinde çalışan uygulamalar listesinde de benzer kontroller yapılabilir.

Kullanıcıların bu durumların dışında bilgisayarında Antivirüs programı kullanması, düzenli olarak tarama yapması ve anlık koruma kalkanlarını açık tutması önerilmektedir. Böylece pek çok tehdidin önüne geçilebilir.

Yorum yapın